Siřejovice & Alšík Škrpa

Siřejovický krčmář, proslulý svou lakotností, právě činí osudnou chybu, kdy Alšíkovi dává ochutnat ze sudu notně zvětralého piva, které nechal pro husity vyvalit ze sklepa. Následně prý dostal pořádně namleto. Tato událost se stala inspirací pro pozdější výstavbu větrného mlýna, který místní obyvatelé příznačně nazvali "Větrák".

Siřejovice

První písemná zmínka o vsi se objevuje již v roce 1227

Obec Siřejovice

Vsí Siřejovice vedla silnice, která byla významnou spojnicí mezi Prahou a blízkým Saskem. Při této silnici stávala panská hospoda s řeznictvím a kupectvím. Tady zastavovaly kočáry a dostavníky cestou do Teplic nebo Drážďan. V 17. století se zde zastavil arcivévoda Maxmilián, bratr císaře Rudolfa II., který se tenkrát odebral i s celým svým doprovodem na nedaleký Humenský vrch.

Zřícenina zámečku Windsor

Windsor (lidově Větrák) - zřícenina původně větrného mlýna na vrchu u dálnice. Mlýn holandského typu byl postaven před rokem 1833, kdy je poprvé zmiňován písemně. Míval jedno složení a mlelo se zde pro potřeby okolních obcí až do roku 1870, kdy jej poslední mlynář Kunze opustil a prodal průmyslníkům - bratrům Tschinkelovým z Lovosic. Noví majitelé nechali mlýn zrušit a budovu přestavět na novogotický lovecký zámeček v anglickém stylu.

Humenský vrch

Čedičový vrch, nazývaný též Kohoutov či Humberk, který má na hřebeni rozervanou průrvu připomínající kráter vyhaslé sopky, za dálnicí. Odtud je krásný výhled na Lovosice, Litoměřice a kopce Českého středohoří.

Služby v obci

Odkazy

Video

Zámek Velké Žernoseky
© 2016 Alšík & Co. ~ All rights reserved. | Design by W3layouts